Trvanie: Pripravuje sa
Miesto: Albánsko,Durrës-Drač
Cena: 490€/os
Rezervovať!

Kam sa pôjdeme pozrieť?

Plánované fakultatívne výlety: Drač, Tirana, Berat, Krujë, Shkodër – zmena vyhradená

 

Drač je najstaršie a druhé najväčšie mesto Albánska, významný námorný prístav. V rokoch 1913 až 1920 bol Drač hlavným mestom Albánska. Významnej modernizácie sa mesto dočkalo po ničivom zemetrasení roku 1926 a hlavne po druhej svetovej vojne. Prvá albánska železnica, spájajúca Drač od roku 1949 s Tiranou a neskôr s Elbasanom, prispela k ďalšiemu priemyslovému rozvoju. Od roku 2000 je v prevádzke diaľnica z Drača do Tirany.

Drac

Drac výlet

 

Tirana leží v strednom Albánsku pri rieke Ishm asi 25 km od pobrežia Jadranského mora, v nadmorskej výške cez 90 m. Na východ od mesta sa dvíha horský masív Dajtit(1 611 m), z južnej a západnej strany obkolesujú Tiranu vrchy a iba na sever a severozápad sa otvára rovina. Podnebie je subtropické stredomorské s dažďami v zime a suchým letom.

tirana

tirana

 

Priemerná ročná teplota je 16 °C (7 °C v januári, 24 °C v júli), ročný úhrnzrážok sa pohybuje okolo 1 200 mm. Uprostred mesta je veľké Skanderbegovo námestie s jeho sochou. Historická mešita zo17. storočia bola v časoch ateizmu nefunkčná, ale nebola zbúraná. Medzi zaujímavosti patrí hodinová veža, budovy ministerstiev a budova národného múzea postavená za čias Hodžovho režimu. V meste je veľa nových mešít a kostolov, ktoré sú v ostrom kontraste s mauzóleom Envera Hodžu (v minulosti múzeum PPSH (albánskej komunistickej strany)), ktoré bolo postavené v 80. rokoch za 210 miliónov dolárov.

 

Berat alebo Berati je mesto na pravom brehu rieky Osum v južnej časti stredného Albánska. Jehlavným mestom okresu Berat a kraja Berat a sídlom biskupa pravoslávnej cirkvi. V meste žije 64 473 obyvateľov (2004). Berat, známy ako mesto tisícich okien kvôli nezvyčajným oknám vsadeným do fasád jeho červenostrechých domov, je od roku1961 pamiatkovo chránený, vďaka čomu boli historické domy obnovené. Má dve časti: staré mesto, kde prevláda turecká architektúra a nové mesto s modernými budovami. Staré mesto má tri kompaktné časti Mangalem, Gorica, Kalaja, veľa mešít a kostolov.

berat

berat výletik

 

Jedinečnú architektúru dopĺňa Onufriho múzeum, venované známemu maliarovi ikôn v 16. storočí, a zaujímavý hrad neďaleko mesta. V Chráme usnutia sv. Bohorodičky, ktorý je katedrálnym chrámom beratskej pravoslávnej cirkvi, je na ikonostase ikona svätýchsedmopočetníkov pochádzajúca z r. 1812 – 1815. Stojačky sú na nej zobrazení sv. Cyril, sv. Naum, sv. Metod, sv. Sáva a sv. Kliment, ležiačky sv. Gorazd a sv. Angelár. To vyjadruje starú tradíciu, že tu začiatkom 10. storočia zomrel mučeníckou smrťou slovenský svätec sv. Gorazd a tiež sv. Angelár patriaci do skupiny cyrilo-metodských učeníkov.

 

 

Krujë je najznámejšie ako rodné mesto albánskeho národného hrdinu Skanderbega. Stadiaľ boli počas 35 rokov úspešne odrážaní Osmanskí Turci (v rokoch 1443 až 1478). Hrad bol ubránený počas štyroch obkľúčení Osmanskými Turkami pred konečnou kapituláciou krátko po smrti albánskeho národného hrdinu Gjergje Kastriotiho (Skanderbega).

Hlavné turistické atrakcie sú hrad a pevnosť, Skanderbegove múzeum vo vnútri hradu a starý obnovený orientálny trh. V pevnosti je opravený dom z obdobia Osmanských Turkov, ktorý slúži ako Etnografické múzeum.

kruje

kruje

 

Shkodër leží neďaleko hranice s Čiernou Horou, na brehu známeho Skadarského jazera. Mesto má široké ulice, vybudované v dobe vlády Envera Hodžu. Na skale nad ním leží pevnosť Rosafa, kde sú zostatky starých kostolov a mešít. Jedným z najkrajších chrámov je rímskokatolícka Katedrála svätého Štefana v Skadari. Mesto je aj centrom rímskych katolíkov, ktorí žijú najmä v severnej časti Albánska. Sídli tu aj albánsky rímskokatolícky arcibiskup. Preteká tu rieka Drin, jedna z najvýznamnejších v celom Albánsku. Shkodër je aj centrom okresu Shkodër. Ako jedno z mála miest v krajine má Skadar napojenie na železničnú trať vedúcu z Drača do Čiernej Hory.

shkoder

shkoder

 

Poloha:
Rekreačný komplex (hotel a apartmány) RESORT KOLAVERI sa nachádza na pobreží Jadranského mora cca 10 km od mesta Durrёs.

 

Ubytovanie:
V apartmánoch – typ – dve 2 lôžkové spálne a denná miestnosť s možnosťou prísteliek, so sprchou a WC, SAT TV a vybaveným kuchynským kútom. Izby sú priestrannejšie.

 

Stravovanie:
Raňajky formou bufetu.

 

Pláž:
Piesočnatá, cca 100 m.

Šport:
Vonkajší bazén so sladkou vodou, detské ihrisko, fitness, požičovňa bicyklov.

Nepovinné príplatky:
Komplexné cestovné poistenie Uniqa 1,44 € os/deň /2,88 € nad 65r./